Amel Tuka: Borba za medalju u Tokiju 2020

OLYMPICS: Bosna i Hercegovina na OI Tokio 2020 želi osvojiti svoju prvu olimpijsku medalju

Prva olimpijska medalja za jednu naciju je poseban trenutak.

Od bronze Obadele Thompson sa Barbadosa u muškoj konkurenciji na 100 metara u Sidneju 2000. do zlatne medalje Fidžija u Riju 2016, to je trenutak koji zagrijava srce i izaziva trnce u kičmi i ne može se lako zaboraviti. 

Do sada je 149 nacionalnih olimpijskih komiteta osvojilo olimpijsku medalju bilo koje boje od prvih modernih igara 1896. godine (od 9. jula). A na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020, na tu bi se listu moglo dodati još nacija, uključujući Amela Tuku iz Bosne i Hercegovine, koji bi se mogao upisati u olimpijske knjige historije. 

Dok je ova Evropska nacija osvajala olimpijske medalje pod Jugoslavenskom zastavom, od kada su debitirali kao nezavisna nacija u Barceloni 1992. godine, Bosna i Hercegovina nije osvojila olimpijsku medalju. 

Ali sve bi se to moglo promijeniti na Olimpijskom stadionu počevši od sutra (31. jula). 

Obraćajući se Generalnom sekretaru Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine dr. sc Saidu Fazlagiću u podcast-u 'Road to Tokio 2020' Tuka je govorio o svojoj želji da pomogne u osvajanju olimpijske medalje za svoju domovinu.

"Mislim da je rezultat mnogo bolji ako se možemo nadati medalji koja nam nedostaje u vitrini", rekao je prošlog mjeseca.

„Od osamostaljenja, doslovno sve BiH medalje dolaze s Evropskih prvenstava.

 Dat ćemo sve od sebe. Svi moramo misliti u svojim glavama da možemo dati sve od sebe i postići ćemo najbolji rezultat. Moramo se boriti za to ... ako o nečemu sanjamo, nećemo dobiti to ako ne sanjamo. "

  

Od Rija 2016 do Tokija 2020

 Za atletičara, Igre u Tokiju 2020. su njegove druge Olimpijske igre. U Rio 2016. došao je s historijskom bronzanom medaljom koju je osvojio na Svjetskom prvenstvu 2015. - bila je to prva velika medalja u atletici za Bosnu i Hercegovinu - ali je propustio finale na 800 metara.

"Rio je bio pun pritiska i nisam spavao zbog nervoze", objasnio je Tuka, koji je bio nosilac zastave na Ceremoniji otvaranja. "Neke male stvari i trening nije bio baš onakav kakav je trebao biti. Na kraju je sve završilo u polufinalu." 

I ako nije sve prošlo onako kako je planirao, ipak je to bilo nešto iz čega je mnogo naučio i sazreo kao sportista. 

"Mislim da ovog puta ne bi trebalo ništa nedostajati. Svo to iskustvo koje sam prošao tokom Olimpijskih igara sada mi je dalo mnogo više sigurnosti i stabilnosti u onome što radim." 

Bosanskohercegovački  državni rekorder na 400 i 800 metara od Rija 2016. ne samo da je bronzu sa Svjetskog prvenstva pretvorio u srebro u Dohi 2019, već je trenutno najbolji trkač na 800 metara iz Evrope. 

Tridesetogodišnjak je također trenutno na trećem mjestu na svjetskoj rang listi iza Sjedinjenih Država - Donavan Brazier (koji se nije kvalifikovao za Tokio 2020) i Kenijca - Fergusona Cheruiyota Roticha na 800 metara. 

S obzirom da je Olimpijski prvak i Svjetski rekorder David Rudisha propustio Tokio 2020. zbog povrede, to otvara vrata za novog osvajača zlatne medalje na 800 metara za muškarce. 

Tuka je svoje vrijeme do Tokija 2020. proveo na treningu u Sankt Moritzu u Švicarskoj, koji se nalazi na 800 metara nadmorske visine, zajedno sa kolegama olimpijcima iz nekoliko zemalja, u bazi za obuku na visokim nadmorskim visinama. 

"Želim samo usavršiti formu koju sam stekao napornim treninzima i, kako sam rekao, da dostignem tu vrhunsku formu neposredno prije odlaska u Tokio", spomenuo je Tuka. "Ovo je najvažniji dio jer se ovdje moram pobrinuti da svoje tijelo dovedem do vrhunca."

 

"Niko neće lako proći pored nas"

 Mogućnost predstavljanja svoje nacije na najvećem svjetskom sportskom događaju san je mnogih mladih sportaša širom svijeta. 

A u zemlji u kojoj živi samo tri miliona ljudi, a samo 45 0limpijaca predstavljalo je svoju naciju, nošenje boja Bosne i Hercegovine je značajan trenutak.

Ovdje smo da nas shvate ozbiljno i da niko neće lako proći pored nas. A mi ćemo dati sve od sebe", rekao je Tuka. 

Šansa za nastup na najvećoj svjetskoj sceni velika je prilika i za mlađe članove Olimpijskog tima Bosne i Hercegovine na ovim ljetnim Olimpijskim igrama. Kao jedan od starijih članova tima, Tuka je ohrabrivao „mlađe“ da opušteni odu u Tokio, steknu iskustvo i prihvate pritisak. 

"To može biti dobro i za mlađe. Članovi tima moraju naći način i tamo otići opušteni, kako bi stekli iskustvo i stabilnost, kao i prihvatiti taj pritisak. Mogu doći rasterećeni i možda postići vrlo dobar rezultat," on je rekao.

"Kažem, idemo do medalje i zašto se ne bismo borili za medalju na Olimpijskim igrama, jer mi samo moramo izaći tamo i dati sve od sebe jer bismo mogli izvući neke od najboljih rezultata.

"Moramo samo izaći  i ući u širi svijet, gdje pripadaju samo osvajači medalja, jednostavno se moramo boriti da u tom trenutku pružimo maksimum i nikada nećemo požaliti ako smo poraženi kad znamo da smo dali sve od sebe."

 

Izvor: www.olympics.com

Prijavite se na newsletter Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine