Historijski rezultat: Marija Štetić i Nedžad Husić srebreni na Evropskom prvenstvu za seniore

Na Evropskom taekwondo prvenstvu za seniore, održanom u Sofiji, bh. predstavnici Marija Štetić i Nedžad Husić su osvojili srebrene medalje. Ovo je prvi put da Bosna i Hercegovina ima medalju sa Evropskog prvenstva u kategoriji seniora u olimpijskom taekwondou.

Marija Štetić, stipendista Olimpijskog komiteta BiH, nastupala je u kategoriji do 62 kilograma gdje je u prvoj borbi savladala predstavnicu Mađarske rezultatom 20:4. U drugoj borbi Štetić je savladala predstavnicu Italije rezultatom 15:4, dok je u polufinalnoj borbi bila bolja od predstavnice Turske sa 21:11. U finalu je poražena od predstavnice Hrvatske rezultatom 14:10.

Nedžad Husić nastupio je u kategoriji do 74 kilograma, a takmičenje je počeo pobjedom protiv predstavnika Danske rezultatom 38:18. Drugu borbu završio je nokautiranjem predstavnika Srbije dok je u trećoj bio bolji od predstavnika Hrvatske rezultatom 55:40. U polufinalnoj borbi savladao je predstavnika Belgije 18:11, a u finalnoj borbi poražen je od Poljaka rezultatom 16:12.

Pored Štetić i Husić, na Evropskom prvenstvu Bosnu i Hercegovinu su predstavljali i Dora Marušić koja je poražena od predstavnice Turske i Dinko Šegedin koji je izgubio u borbi za medalju od predstavnika Rusije.

Marija Štetić i Nedžad Husić ovim rezultatima ispisali su historiju olimpijskog taekwondoa u Bosni i Hercegovini, te su pokazali da su u odličnoj formi pred kvalifikacije za Olimpijske Igre. Olimpijski komitet Bosne i Hercegovine upućuje iskrene čestitke Mariji, Nedžadu, njihovim trenerima i klubovima kao i Taekwondo savezu Bosne i Hercegovine.

Četvorodnevno Evropsko taekwondo prvenstvo okupilo je 363-oje najboljih sportista iz 45 zemalja Evrope, 161 ženskih i 262 muških takmičara. Samo Prvenstvo je održano u skladu sa epidemiološkim mjerama, a svi sudionici su morali imati negativan COVID-19 test prije ulaska u zonu takmičenja. Tokom događaja postojao je niz zdravstvenih protokola kako bi se zaštitila sigurnost svih učesnika.