Mirza Bašić osvojio prvu ATP titulu u karijeri

Bh. teniser Mirza Bašić u svom prvom ATP finalu prvi put u karijeri podigao je trofej pobjednika, nakon što je u Sofiji savladao Mariusa Copila.

U osam dana u Sofiji Mirza Bašić je odigrao čak 17 setova, proveo više od 11 sati na terenu i odigrao sedam mečeva.

Do finala je izbacio Stana Wawrinku u polufinalu, a prije toga Floriana Mayera, Philippa Kohlschreibera i Maximiliana Marterera. U kvalifikacijama je bio bolji od Alexandera Lazova i Tomislava Brkića.

U finalnom meču koji je ponudio veliku neizvjesnost i borbu oba tenisera, Sarajlija je nakon tri seta (7:6, 6:7, 6:4) bio bolji od rumunskog tenisera Mariusa Copila, kojem je također ovo bilo prvo ATP finale.

Prije ovog turnira Bašić je zauzimao 129. poziciju na ATP listi, ali će nakon ovog uspjeha ući među 100 najboljih svjetskih tenisera. Bašić bi prema najnovijem rankingu trebao zauzeti 76. mjesto.

Mirza Bašić je tako postao drugi igrač u istoriji BiH, nakon Damira Džumhura, koji je osvojio ATP titulu.