Počinje obnova Olimpijskog muzeja

altPredsjednik Olimpijskog komiteta BiH Siniša Kisić najavio je početak intenzivne kampanje za obnovu i stvaranje uslova da zgrada Olimpijskog muzeja “Vila Mandić“, u Petrakijinoj ulici u Sarajevu, koja je simbol Zimskih olimpijskih igara (ZOI), ponovo bude stavljena u funkciju, u okviru obilježavanja 30. godišnjice ZOI.

On je kazao da su ranije u saradnji sa Međunarodnim olimpijskim komitetom napravili projekat čije su dvije faze završene i za koje je utrošeno oko 350.000 KM.

“Došlo je vrijeme i stvorili se uslovi da ponovno krenemo u realizaciju projekta, prije svega, obnove fasade Olimpijskog muzeja. Naišli smo na svesrdnu podršku i pomoć ambasadora Republike Francuske Žila Rolana i Fondacije ‘Sarajevo, srce Evrope’, gradonačelnika Ive Komšića zajedno sa gradom Istočno Sarajevo. Oni podržavaju ovaj projekat koji promoviše zajednički duh i stvaranje“, rekao je Kisić.

Francuski ambasador Žil Rolan rekao je da je mu je velika čast i zadovoljstvo najaviti pokretanje projekta.

On je kazao da se radi o projektu koji prelazi granice BiH, te da obnova muzeja, koji je uništen za vrijeme opsade Sarajeva, znači okretanje nove stranice ka budućnosti i gledanje u nju u duhu mira i pomirenja.

“To je upravo poruka koju želimo poslati. Više izvora će finansirati obnovu ove zgrade. Na prvom mjestu je direktna pomoć Francuske kroz Francusku misiju. Zatim, sredstva koja se finaliziraju kroz Fondaciju ‘Sarajevo, srce Evrope’, koju podržava Evropska unija. I na trećem mjestu jeste pomoć koja se dogovara sa Međunarodnim olimpijskim komitetom“, pojasnio je Rolan.

On je najavio i promotivnu kampanju, koja će biti upućena na sve građane BiH, po nazivom “1 KM za moj muzej“.

Predsjednica Fondacije “Sarajevo, srce Evrope“ Jasmina Pašalić kazala je da se radi o projektu koji u sebi ima topline i koji je svima u srcu drag. Ona je također istakla da će ovim projektom biti poslana poruka mira iz Sarajeva, koja će ponovno staviti Sarajevo u žižu evropske i svjetske javnosti.

“Imamo sve mogućnosti i podršku da pošaljemo svijetlu sliku o Sarajevu, koje može biti domaćin događajima koji imaju za cilj da pokažu spremnost na pomirenje, saradnju i okrenutost prema budućnosti“, poručila je Pašalić.

Direktor Olimpijskog muzeja Edin Numankadić je kazao da se nada uspješnoj realizaciji projekta.

“Mi smo 1984. godine pravili ovaj muzej, 1992. godine spašavali, 2004. godine otvorili i sada, konačno je vrijeme da ga obnovimo i otvorimo Olimpijsku akademiju u tom prostoru“, izjavio je Numankadić.

Šef kabineta gradonačelnika Istočnog Sarajeva Igor Golijanin rekao je da se ovo zajednički projekat, u okviru priprema za Olimpijske igre za mlade EYOF (European Youth Olympic Festival), koji će biti održan 2017. godine u Istočnom Sarajevu. On je kazao kako se ovakve manifestacije trebaju iskoristiti kako bi se otišlo korak dalje i promovisali i sport, kulturu i turizam u BiH.

“To je put kojim će se BiH vratiti na mapu Evrope i svijeta, odnosno, tamo gdje i zaslužujemo biti“, rekao je Golijanin.

Gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić kazao je da snažno podržava sve manifestacije ove vrste, kazavši da se obnovom muzeja spajaju dva velika događaja koji su dio Sarajeva, a to su 100. godišnjica od Prvog svjetskog rata i 30. godišnjica ZOI.

Prijavite se na newsletter Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine