POZITIVAN UTJECAJ NA OKOLIŠ | UPRAVLJANJE ODRŽIVOŠĆU ZOI PEKING 2022

Misija organiziranja „zelenih, uključivih, otvorenih i čistih“ Igara također je vodič za rad na održivosti tokom cijelog procesa pripreme i održavanja Igara. Igre u Pekingu 2022 prve su Olimpijske igre koje slijede Olimpijski program 2020, Međunarodnog olimpijskog komiteta.

Peking 2022 i gradske vlasti domaćina rade zajedno na zaštiti prirodnih resursa i okoliša u i oko takmičarskih zona ZOI Peking  2022. Također aktivno reagiraju na klimatske promjene i nastoje organizirati Igre s neutralnim emisijama ugljika; implementirati održivi izvor za razvoj zelenog, niskougljičnog okoliša, ojačati zajedničku prevenciju i kontrolu regionalnog onečišćenja, učinkovito poboljšavajući okoliš regije Peking–Zhangjiakou i doprinoseći ljepšoj Kini kroz pripreme za Igre.

U cjelokupnom procesu planiranja, izgradnje, rada i korištenja nakon Igara, prioritet je na ekološkoj zaštiti. U skladu s trenutno važećim zakonima i propisima, u fazama planiranja i projektiranja vršene su procjene utjecaja na okoliš. Novi i privremeni prostori su izgrađeni na temelju strogih procjena utjecaja na okoliš, a napredne tehnologije za uštedu energije i ekološki prihvatljive tehnologije bit će široko korištene za očuvanje i recikliranje resursa i energije te minimiziranje negativnih utjecaja na okoliš. Urađene su sveobuhvatne i detaljne procjene utjecaja na okoliš za svako takmičarsko mjesto, te predložene i sprovedene mjere za zaštitu okoliša, sprječavanje onečišćenja okoliša i ekološku kompenzaciju, kako bi se smanjio negativan utjecaj na okoliš.

Potpuno korištenje postojećih borilišta i objekata OI Peking 2008

U potpunosti su iskorišteni Olympic Green, Nacionalni stadion, Nacionalni centar za vodene sportove i druga mjesta na kojima su održane OI Peking 2008, te se kao opšta strategija koriste postojeći prostori i infrastruktura što je više moguće.

Organizacioni odbor Olimpijskih igara ZOI Peking 2022 aktivno je istraživao "ponovljeno, sveobuhvatno i održivo korištenje" kako bi se maksimalno iskoristila postojeća mjesta, prilagođena lokalnim uvjetima i u potpunosti iskoristilo naslijeđe Igara u Pekingu 2008. Također su primijenili najnovija znanstvena i tehnološka dostignuća prilikom renoviranja takmičarskih zona kako bi se zadovoljile potrebe takmičenja na ledu te ceremonija otvaranja i zatvaranja itd. Ovim mjerama su uspjeli smanjiti potrošnju resursa, smanjiti emisije ugljika i utjecaje na okoliš tokom priprema za Igre, te postaviti čvrste temelje za korištenje prostora nakon Igara za više sportskih i poslovnih oblika.

 

https://olympics.com/ioc/news/beijing-2022-pre-games-sustainability-report-outlines-climate-solutions-development-of-winter-sports-and-regional-regeneration-in-china

 

Prijavite se na newsletter Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine