Reprezentacija BiH u atletici zauzela šesto mjesto na EI Baku 2015

altNakon Hamze Alića koji je osvojio prvo mjesto u bacanju kugle na Evropskom timskom prvenstvu Treće divizije koje se održava u okviru Evropskih igara, najbolji je bio i Amel Tuka. Bh. atletičar blistao je u utrci na 800 metara s vremenom 1:50.16 minuta i tako postavio rekord Evropskih igara.

Predstavnici naše zemlje morali su biti među prve četiri reprezentacije da bi se plasirali u Drugu grupu, a za to se natjecali sa još 13 selekcija. No, BiH je završila na šestom mjestu sa 337 bodova, iza Slovačke, Austrije, Izraela, Moldavije i Azerbejdžana.

Drugog dana atletskog takmičenja u Bakuu, uspješna je bila i muška štafeta četiri puta 400 metara koja je zauzela drugo mjesto sa vremenom 3:11,09 minuta, i tako postavila novi državni rekord BiH.

Nastupio je i Kemal Mešić, ali ne u svojoj disciplini, u bacanju kugle, već u disku. Naš atletičar zauzeo je treće mjesto sa hicem 50.26 metara.

U disciplini 110 metara prepone Mahir Kurtalić je oborio lični rekord, te je s vremenom 14.43 sekunde osvojio treću poziciju, kao i Gorana Cvijetić. Ona je do svog najboljeg ovosezonskog rezultata (14.11 sekunde) stigla u disciplini 100 metara prepone. Uspješan je bio i Osman Junuzović koji je bio treći na 3.000 metara s preprekama uz lični rekord od 8:54.55 minut. Također, i Lusija Kimani (Lucia) bila je treća na 5000 metara.